Wielki Post

W dniu 22 lutego Środą Popielcową rozpoczniemy Wielki Post

Wszystkich w tym dniu obowiązuje post ścisły tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy, czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia.

Powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 lat we wszystkie piątki i w Środę Popielcową.  Na znak naszego nawrócenia i pokuty przyjmiemy popiół na nasze głowy. Będzie to gest naszej pokory, bo jesteśmy słabymi ludźmi, a grzechy tak często odłączają nas od Boga. To także znak naszej wiary, bo chociaż jesteśmy słabi i grzeszni, to jednak Chrystus swoją mocą ten ludzki proch wynosi do godności dzieci Bożych. On jeden nadaje sens naszej ludzkiej egzystencji. W Środę Popielcową porządek Mszy św. będzie niedzielny.

Nabożeństwa wielkopostne w Katedrze:

  • Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 16 30 dla wszystkich;
  • Gorzkie Żale w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 16 00 ;
  • Razem z dziećmi Gorzkie Żale będziemy śpiewać przez trzy niedziele (od II do IV Niedzieli Wielkiego Postu) podczas Mszy św. o godz. 12 00 ;

Zapraszamy wszystkich do udziału w tych pięknych i pobożnych nabożeństwach, za
udział w których można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

 

2023-02-21 21:16 Opublikował: Administrator